NIEKTORÍ SLOVÁCI CHCÚ BÝVAŤ PODĽA TRADÍCIÍ
MINULOSTI
Moderna, pompéznosť a kombinácia zahraničných štýlov je síce v našich domácnostiach vítaná, no návrat k tradičnému spôsobu bývania sa hlási čoraz častejšie. Slovákov, ktorí hľadajú bývanie v klasickom slovenskom štýle pribúda a silnejúce kultúrne povedomie sa odráža aj na realitnom trhu.
Konzervatívne myslenie Slovákov sa prejavuje aj v oblasti stavebníctva a bývania, čoho dôkazom je uznávanie našich domácich tradícií a úcta k vlastnej miulosti. Mnohých prestali zaujímať moderné dizajnové smery prichádzajúce zo zahraničia, ktoré dokážu len minimálne vystihnúť odkaz našej kultúry a miesto toho sa opäť začíname vo veľkom hlásiť k typickému slovenskému spôsobu bývania. V praxi to znamená návrat ku klasickým typom nehnuteľností, ktoré už bohužiaľ niektorí poznajú len zo skanzenov a múzeí.
V duchu ľudovej architektúry
Ľudová architektúra má v srdciach mnohých z nás svoje zaslúžené miesto a jej čaro poznajú aj za hranicami. Turisti ich poznajú vo forme múzeí predstavujúcich život slovenského ľudu v minulosti. Avšak staré drevené domčeky zariadené v tomto štýle nevyhľadávajú len turisti, pretože záujem o nich majú aj niektorí obyvatelia, ktorí chcú tieto objekty za účelom bývania. Na strednom a severnom Slovenku nájdeme pár lokalít, kde sa v duchu ľudovej architektúry riadne žije a obyvatelia si pochvaľujú kľudný a spokojný život.
Rekreačné domy v srdci prírody
Čo je pre človeka žijúceho v rušnom meste lepšie ako odísť do prírody a počas voľného víkendu si dopriať relax? Presne takto začínali mnohí slovenskí chalupári, ktorým sa život v srdci prírody zapáčil natoľko, že si v niektorej z čarovných slovenských lokalít zariadili skromný rekreačný domček a ostali v ňom natrvalo bývať. Desiatky rokov dozadu sa bežne žilo v lesoch alebo pri jazerách, takže návrat tohto staronového spôsobu bývania nás vracia priamo ku slovenským koreňom.
Láka aj vinohradnícky život
Veľkým trendom posledných rokov je vo viacerých stredoeurópskych krajinách bývanie vo vinohradníckom dome. Tento trend prišiel aj na Slovensko a svoje by o ňom mohli rozprávať najmä obyvatelia Bratislavy, Pezinka, Senca a okolitých lokalít, kde má vinohradníctvo silnú tradíciu. Majitelia týchto domov síce musia bojovať s ich horším konštrukčným stavom, no kde je vôľa, tam sa podarí spraviť z týchto nehnuteľností originálne bývanie v duchu našich tradícií.
Výmena moderného mestského bývania za tradičný spôsob života v klasických domoch očaril mnohých Slovákov. Aj keď sa takáto zmena zatiaľ týka iba menšiny, neskôr sa k nej môžu pridávať ďalší, čím by sme si pozdvihli slabé národné povedomie a pomohli tak našej kultúre. V neprospech tohto životného štýlu však vraví náročnejší spôsob obživy a príliš veľa úsilia vynaloženého na udržiavanie nehnuteľnosti bez výdobytkov modernej doby, takže tradičné slovenské bývanie bude skôr individuálnou záležitosťou menšej skupiny obyvateľstva.
Zdroj : topreality.sk